Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrámový komplex My Son téměř zničily americké bomby

V horském údolí středního Vietnamu je ukrytý chrámový komplex My Son, který byl součástí stejnojmenného královského města. Stavby, které zde vznikaly v průběhu devíti století, jsou dnes z velké části pohlceny džunglí. Přesto dávají tušit, jak významné tohle místo v minulosti bylo. Bydlel zde samotný král a probíhaly zde obětní rituály za boha Šivu.

Ruiny známého čampského města My Son (Mý Šón) se nachází v horách, přibližně 20 kilometrů od východního pobřeží středního Vietnamu. Najdeme zde pozůstatky hinduistických chrámů z období dynastie Champa (Čampa), tedy ze 4. až 14. století. Údolí, v němž se tyto jedinečné stavby, které jsou z velké části již pohlceny džunglí, nachází, bylo po dlouhou dobu politickým, vzdělanostním i náboženským centrem starého Čampského království. Ruiny v My Sonu jsou tak jedním z nejvýznamnějších hinduistických chrámových komplexů v jihovýchodní Asii. Z toho důvodu byly také v roce 1999 zapsány na seznam památek Světového dědictví UNESCO.

Chrámový komplex My Son

My Son byl v dobách své největší slávy intelektuálním a náboženským centrem celé země. Často bývá proto svým významem přirovnáván k jiným slavným místům v jihovýchodní Asii, jako byl například Angkor Wat v dnešní Kambodži, Pagan v Barmě, Ayuthaya v Thajsku nebo Borobudur na ostrově Jáva. My Son a Čampské království se však v porovnání s těmito místy, jejichž sláva trvala jen několik staletí, může pochlubit více než tisíciletou historií. Již ve 4. století za vlády krále Bhadravarmana se My Son stal náboženským centrem země a zůstal jím až do století čtrnáctého.

První stavby zde tedy začaly vznikat ve 4. století a postupem času přibývaly další a další chrámy a stúpy. Na architektuře zdejších staveb se částečně promítl fakt, že se Čampské království nacházelo pod silným hinduistickým vlivem z Jávy. To je patrné zejména na střechách chrámů v My Sonu. Chrámy jsou zasvěceny hinduistickým božstvům, v jejichž čele je bůh Šiva, kterého místní považovali za ochránce jejich říše. Šiva je v My Sonu vyobrazen na mnoha místech, mimo jiné také ve formě lingamu, nebo jóni lingamu, coby symbolu stvoření. V místních palácích bydlel samotný král, v jednotlivých chrámech docházelo k obětování bohu Šivovi a prostranství před chrámy sloužily k bouřlivým debatám.

Chrámový komplex My Son

Z původního rozlehlého města My Son, které bylo centrem Čampského království, se do dnešní doby podařilo dochovat v relativně uspokojivém stavu asi 25 staveb. V roce 1969 během války ve Vietnamu proběhlo v těchto místech masivní bombardování americkými letouny. Zničeno bylo tehdy okolo 45 chrámů různé velikosti. Stavby, které bombardování přečkaly, pochází většinou z období od 8. do 10. století. Celý areál je dnes rozdělen do několika sektorů. V sektoru A1 stála až do osudného amerického bombardování největší stavba celého komplexu. Šlo o jedinečnou 24 metrů vysokou věž, tzv. kalan, která byla považována za skvost čampské architektury. Přestože se z původního města podařilo dochovat jen tak málo, uchovává si toto místo své magické kouzlo a pozůstatky chrámových budov v My Son patří v současnosti mezi nejdůležitější vietnamské památky.

- jap -

Článek byl zobrazen 9 108 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená Vietnam

Dovolená VietnamExotická dovolená ve Vietnamu s atraktivním programem a profesionálním servisem za bezkonkurenční cenu.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko