Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horská vesnice Cat Cat - živý skanzen Černých Hmongů

Vietnamské horské městečko Sapa se v posledních letech stalo turisticky velmi vyhledávanou destinací. Jedním z důvodů je možnost se seznámit se způsobem života zdejších horských etnik, která žijí v okolních vesnicích. Tou nejnavštěvovanější vesnicí oblasti Sapy je Cat Cat – domov Černých Hmongů.

Vietnamské horské městečko Sapa se v posledních letech stalo turisticky velmi vyhledávanou destinací. Jedním z důvodů je možnost se seznámit se způsobem života zdejších horských etnik, která žijí v okolních vesnicích. Tou nejnavštěvovanější vesnicí oblasti Sapy je Cat Cat – domov Černých Hmongů.

Vesnice Cat Cat
Foto: Vesnice Cat Cat

Blízkost vesnice Cat Cat láká turisty

Vysokému turistickému zájmu se vesnice Cat Cat těší hlavně díky své poloze. Leží na dně malebného zeleného údolí Muong Hoa asi 2 km jižně od Sapy a dostat se do vesnice je snadné. Ze Sapy dolů do údolí klesá strmá asfaltka, kterou lze pohodlně sejít i pěšky. Po cestě do vesnice Cat Cat se nabízejí nádherné pohledy na scenérii okolních rýžových políček, nad nimiž se tyčí hřebeny Tonkingských Alp s nejvyšší vietnamskou horou Fansipanem (3143 m n.m.). Fansipan ale často zahalují mraky a možnost zahlédnout jeho vrchol budeme mít většinou jen brzy po ránu.
Vysoký zájem turistů nahlédnout do způsobu života Černých Hmongů, kteří jsou většinovými obyvateli vesnice Cat Cat, se odrazil v chodu vesnice a zdejší atmosféře. Z vesnice se stal živý etnický skanzen. Tento pocit mimo jiné umocňuje i fakt, že před vstupem do vesnice je třeba zaplatit vstupné.

Vstup do vesnice Cat Cat vede přes pokladnu
Foto: Vstup do vesnice Cat Cat vede přes pokladnu

TIP: Vydejte se na zájezd do Vietnamu a poznejte místní speciality, kulturu a památky. Máte možnost kombinovat relax na pláži spolu s poznáním na zájezdu na vlastní pěst do Vietnamu.

Typické indigově zbarvené látky visí na každém rohu

Cat Cat ale není uměle vytvořenou turistickou atrakcí, kam by se horská etnika chodila za peníze předvádět. Vesnici si v 19. století postavily rodiny etnických menšin Černých Hmongů a Dzao, které do oblasti přišly ze sousední Číny. Hmongové začali na okolních svazích pěstovat rýži a kukuřici, které byly (a stále jsou) hlavním zdrojem jejich potravy. Aby se obyvatelé vesnice uživili, tkali látky a vyráběli šperky. Tato řemesla Černí Hmongové provozují dodnes. S tím rozdílem, že nyní mohou své výrobky prodávat přímo z verandy svého domu procházejícím návštěvníkům.

Chodník vede kolem obchůdků se suvenýry, Cat Cat
Foto: Chodník vede kolem obchůdků se suvenýry, Cat Cat

Kolem vstupu do původních dřevěných domů Černých Hmongů visí indigově zbarvené ručně tkané látky s tradičními vzory. Na zápraží sedí babičky oděné do typického etnického oděvu a šijí a vyšívají. Můžeme si u nich koupit originální etnický kroj a poté se v něm třeba procházet vesnicí. Tak to alespoň dělají vietnamští turisté.

Příslušnice etnika Černých Hmongů během tradičního šití, Cat Cat
Foto: Příslušnice etnika Černých Hmongů během tradičního šití, Cat Cat

Stejně tak si můžeme koupit ručně vyráběné zlaté a stříbrné šperky, které přímo před svým domem vyrábí místní šperkař. Podél dlážděného chodníku vedoucího vesnicí směrem dolů k potoku jsou rozestavěny stolky s oděvy, hračkami, náramky nebo soškami. Ne všechny nabízené suvenýry ale vyrobili obyvatelé vesnice. Najdeme zde i čínské “šmejdy”, na které lze narazit třeba i v Latinské Americe.

Tradiční hmongský dům, Cat Cat
Foto: Tradiční hmongský dům, Cat Cat

Vesnice údajně dostala jméno po vodopádu

Během procházky vesnicí budeme míjet cedule nabízející lokální občerstvení, nocleh s wi-fi a průvodcovaný trek po okolí. Na některých tradičních dřevěných domech jsou umístěné cedule s popisem, komu dům patří. Část ze zhruba osmdesáti staveb je turistům přístupná. Máme tak možnost nahlédnout do soukromí zdejších obyvatel a prohlédnout si původní vybavení hmongských domů. Nahlédnout můžeme třeba do domu místního šamana. Na cestě, u domu a nebo třeba na poli narazíme na černá prasátka, která se ve vesnici volně pohybují.

Černá prasátka si ve vesnici Cat Cat užívají volnosti
Foto: Černá prasátka si ve vesnici Cat Cat užívají volnosti

Velkou atrakcí vesnice je vodopád Tien Sa na dně údolí, u kterého si každý rád dělá selfie. Nevelký vodopád je občas také nazýván Cat Cat a údajně podle něj byla vesnice pojmenovaná. Vodopád padá do potoka, která údolím protéká. U jejího břehu stojí vysoká bambusová kola, která tradičně slouží jako vodní mlýny na roztloukání rýže a kukuřice, kterou obyvatelé vesnice stále v okolí pěstují. Zde u řeky za červeným vysutým mostem kulturně-naučná procházka vesnicí Cat Cat končí.

Vodopád, Cat Cat
Foto: Vodopád, Cat Cat

Kupodivu to v Cat Cat působí mnohem klidněji, než v centru Sapy, kde se nevyhneme neodbytným příslušnicím etnických menšin snažícím se za každou cenu prodat svoje výrobky. V Cat Cat se na pilu netlačí. Pokud nechceme nic koupit, nevadí. Peníze ze vstupného, které jsme za možnost podívat se do vesnice zaplatili, jdou do kapes rodin, které v tomto živém etnickém skanzenu žijí.

Bambusová kola, Cat Cat
Foto: Bambusová kola, Cat Cat

- PR článek -

Článek byl zobrazen 5 086 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Dovolená Vietnam

Dovolená VietnamExotická dovolená ve Vietnamu s atraktivním programem a profesionálním servisem za bezkonkurenční cenu.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko