Vietnam - základní informace
Oficiální název: Socialistická republika Vietnam
Hlavní město: Hanoj
Počet obyvatel: 90, 5 mil.
Rozloha: 331 689 km²
Měna: 1 dong (VND) = 10 hao = 100 xu
Úřední jazyk: vietnamština
Občané České republiky potřebují pro vycestování do Vietnamu vlastnit platný cestovní pas obsahující vízum do této země. Jak dlouho musí pas platit ještě po vašem návratu z cesty, není předpisy specifikováno. Turistické vízum s dobou platnosti 1 měsíc vydává velvyslanectví VSR v Praze, vyřízeno bývá zpravidla do 7 pracovních dnů. V případě, že potřebujete v zemi zůstat déle, můžete zažádat na imigračním úřadě, na cizinecké policii nebo prostřednictvím cestovních kanceláří o prodloužení víza. Vietnamské úřady při vstupu do země vyžadují vyplnění imigračního a celního dotazníku, který musí cestující znovu předložit při odjezdu ze země. Do dvou pracovních dnů je pak nutné provést policejní registraci pobytu (pokud jste ubytováni v hotelu, většinou to za vás jeho provozovatelé zařídí). Před vycestováním do Vietnamu je dobré si podmínky pro vycestování ověřit, nejlépe u Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz
Před cestou do Vietnamu je nutné si zabezpečit kvalitní zdravotní pojištění, ale také pojištění proti krádeži a ztrátě. Můžete si jej zajistit sami, nebo využít nabídky cestovní kanceláře, se kterou do země pojedete. V této asijské zemi je každý lékařský zákrok zpoplatněn a vyžaduje se platba v hotovosti. Dohoda o spolupráci ve zdravotnictví zaručující bezplatnou péči pro občany ČR ve Vietnamu bohužel není zpravidla dodržována. V nemocnici poté obdržíte potvrzení, které vám následně pojišťovna proplatí. Pro tyto případy je dobré mít u sebe vždy nějakou finanční rezervu, nejlépe v amerických dolarech. Pokud by došlo k nějakým život ohrožujícím komplikacím, lékaři zákrok provedou i v případě, že peníze nemáte. Léky jsou volně dostupné, není potřeba předkládat recepty. Hygienické podmínky ve vietnamských nemocnicích jsou značně nevyhovující, ošetření vyžadující chirurgický zákrok je tak dobré provádět v Hanoji nebo Saigonu na klinikách zahraničních lékařů. V případě vážnějších zákroků je nutný převoz pacienta do thajského Bangkoku nebo malajského Singapuru. Leteckou evakuaci zajistí mezinárodní organizace SOS INTERNATIONAL. Zejména v těchto případech se vyplatí být kvalitně pojištěn, ceny se mohou vyšplhat až k několika tisícům amerických dolarů.
Pro cestu do Vietnamu není vyžadováno žádné povinné očkování, přesto lze některá očkování rozhodně doporučit. Zkontrolujte si dobu účinnosti očkování proti tetanu, zvažte očkování proti žloutence typu A i B, vzteklině a japonské encefalitidě. Tato upozornění jsou především pro individuální turisty, kteří počítají s pobytem ve volné přírodě. Při klasickém pobytovém zájezdu je riziko jakékoliv nákazy minimální. Poraďte se s lékařem a podle vaší cílové stanice ve Vietnamu zvažte, která očkování byste měli podstoupit. Co se týče zdravotních rizik ve Vietnamu, je třeba zmínit také malárii, která se v této zemi vyskytuje celoročně. Nejrizikovější jsou provincie Ca Mau a Bac Lieu a oblasti vnitrozemí s nadmořskými výškami nad 1500 metrů. V těchto oblastech je dobré užívat antimalarika.
Vietnamskou národní měnou je dong (VND), označovaný jako d. Bankovky mají hodnotu od 10 000 do 500 000 d a na každé je vyobrazen Ho Chi Minh. Mince jsou v hodnotách od 200 do 5000d. V současnosti odpovídá 1 Kč asi 1000d. Druhou nejčastější měnou, s níž se v zemi setkáte, je americký dolar. Ve velkých městech a turistických střediscích jsou bankomaty, nejčastěji od banky Vietcombank. Výběr z bankomatu je však uskutečňován pouze ve vietnamské měně. V některých obchodech ve větších městech jsou akceptovány kreditní karty Visam, Master Card a JCB. Během transakce platební kartou se platí poplatek 3%. Je možné také užívat cestovní šeky, které je možné proměnit ve větších hotelech se směnárnami. Vietnam je známý rozsáhlým černým trhem s penězi, ale kurzy u prodejců bývají často horší než v bance. K těmto transakcím tak přistupte pouze v případě, že v místě není dostupná žádná banka.
Vietnam se rozkládá na poloostrově Zadní Indie na jihovýchodě Asie. Je omýván Jihočínským mořem a sousedí na západě s Kambodžou a Laosem a na severu s Čínou. Severní část země je značně hornatá, v členitém hřebeni Hoang Lien Son (Tonkinské Alpy) se tyčí nejvyšší hora Vietnamu a celé Indočíny, známá jako Fan Si Pan (3143 m). Na západě se nachází pohoří Annam (2600 m), kde se nachází mnoho vápencových útvarů, středem Vietnamu se zase táhne divoké pohoří Truong Son. Jeho součástí jsou rozsáhlé náhorní plošiny Jarai a Lamvien. V zemi najdeme delty dvou mohutných asijských řek – Mekongu a Rudé řeky. Rudá řeka společně s Černou řekou vytváří širokou Tonkinskou nížinu. V úrodných nížinách leží rýžová políčka či tropické lesy. Východní pobřeží země lemuje úzká nížina a pobřeží je po celé délce lemováno nádhernými plážemi. Pro Vietnam jsou typické také husté tropické lesy často zahalené v mlze, jejich plocha však byla bezohledným kácením radikálně snížena. Lesy již zabírají méně než 30 % procent plochy země, čímž se zvýšilo nebezpečí záplav a eroze.
Letecká doprava
Letecká doprava představuje jedinou přijatelnou možnost, jak se turisté z České republiky mohou do Vietnamu dostat. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 20 000 až 30 000 Kč. Při letu do Vietnamu je třeba počítat s jedním nebo dvěma přestupy v některém z hlavních Evropských měst. Pravidelné lety do Vietnamu pořádají letecké společnosti Aeroflot, Air France, Cathay Pacific Airways, China Airlines, China Southern Airlines, Korean Airlines či Singapore Airlines. Odlety jsou možné z Prahy nebo Vídně, případně i z jiných evropských měst. Od června roku 2012 by měly do Hanoje létat také České aerolinie (ČSA), prozatím však ještě nebylo definitivně rozhodnuto o spuštění linky. Linka z Prahy do Hanoje by měla být provozována s technickým mezipřistáním v kazašské Almatě.
Autem
Cestovat autem po Vietnamu se českým turistům příliš nedoporučuje a to hned z několika důvodů. Český řidičský průkaz ani mezinárodní řidičský průkaz na území VSR neplatí /bez problémů vám však auto půjčí), proto se turistům spíše doporučuje si pronajmout vůz i s řidičem. Dalším důvodem, proč se do řízení auta ve Vietnamu raději nepouštět, je chaotická situace na silnicích – zejména tedy ve městech. Český řidič by tak řízení nemusel zvládnout. Navíc ve Vietnamu neexistuje povinné ručení, při dopravní nehodě je tak většinou viníkem cizinec, který bude muset škodu zaplatit.
Na motorce
Lepší variantou je pronájem motorky, vzhledem ke skutečnosti, že naše řidičské průkazy ve Vietnamu neplatí, je to však vždy na zodpovědnost pronajímatele. Motorku je možné si pronajmout v hotelích, cestovních agenturách nebo v tradičních půjčovnách, cena se pohybuje kolem 10 USD na den. V případě, že máte na řízení motorky přeci jen odvahu, je třeba znát místní dopravní předpisy a především také zvyklosti, protože předpisy se mnoho řidičů neřídí. Ve Vietnamu se jezdí stejně jako u nás vpravo a to je asi to jediné, co má Vietnam a Česká republika v dopravě společného. Jako řidič se musíte místním zvyklostem přizpůsobit a na naše pravidla zapomenout. Je třeba počítat s tím, že budete poměrně často jezdit ve shluku motorek a velmi často používat klakson. U přednosti v jízdě se zde uplatňuje pravidlo silnějšího, je tedy důležité jezdit opatrně, pomalu a dávat dobrý pozor na to, co se děje před vámi. Při řízení motorky nezapomeňte mít helmu! Obecně se dá ale říct, že řídit ve Vietnamu by měli jen opravdu zkušení řidiči.
Autobusem
Vietnam má poměrně dobrou silniční síť a autobusem je možné se dostat do téměř jakéhokoliv místa v zemi. Turisté hojně využívají systém autobusové dopravy, které zavedly cestovní kanceláře zaměřené na individuální turistiku. Jde o tzv. Open tours, které jsou velmi levné a máte možnost s nimi projet celý Vietnam od Hanoje až po Saigon se zastávkami v nejrůznějších městech a turisticky atraktivních destinacích. Koupíte si „otevřený“ lístek, který budete využívat zcela dle aktuální potřeby. Pouze den před plánovanou cestou je třeba potvrdit místo v autobuse u dané cestovní kanceláře. Autobusy nepatří k nejluxusnějším, ale nízké ceny jízdenek kompenzují trochu nepohodlí. Pro noční přesuny jsou využívány lůžkové autobusy.
Kdo na to má, může samozřejmě využít možnosti přepravovat se luxusnějšími expresními autobusy. Jízdné je v nich dražší, ale zase má cestující více pohodlí a místa k sezení. Opačnou variantou jsou levné a pomalejší autobusy, u nichž je třeba počítat s řadou zastávek a stísněným prostorem. Nezapomínejte, že veškeré rozměry jsou přizpůsobeny Asiatům, proto může mít Evropan měřící třeba 180 cm trochu problém. Cesta se tak při delších přejezdech stane utrpením. Totéž by se dalo říct i o minibusech, ty ale cizinci příliš nevyužívají. Bývají totiž přeplněné a cizinci v nich dostávají dražší jízdné.
Letadlem
Pokud toho za určitý časový úsek chcete z Vietnamu vidět co nejvíce, vyplatí se vám investovat do letenky a využít možnosti přepravy s některou z místních leteckých společností. Vnitrostátní spojení zajišťují letecké společnosti Vietnam Airlines, Pacific Airlines a Air Asia, které jsou spolehlivé a fungují již mnoho let. Letecky se dostanete do všech větších měst a letecká spojení se neustále rozšiřují. Z dosavadních leteckých spojení jsou užitečné zejména linky mezi Hanojí a Dien Bien Phu a Saigonem a Phu Quoc. Úroveň vietnamských aerolinek je velmi dobrá, mnohdy dokonce předčí (zejména palubním servisem) evropské aerolinky. Letenky je možné zakoupit jak na letišti, tak v kterékoliv cestovní kanceláři ve Vietnamu. Pořídíte je v různých cenách, od 20 do 120 amerických dolarů.
Vlakem
Železnice je ve Vietnamu hojně využívaná, vede podél pobřeží a spojuje Hanoj se Saigonem. Z této hlavní trasy odbočuje také trasa vedlejší vedoucí z Hanoje do Lao Cai, poblíž čínských hranic, odkud se dostanete do Sapy. Vlaky jezdící po hlavní trase jsou pomalé. Funguje zde vlak s názvem „Expres Znovusjednocení“, který se ze severu na jih a opačně dostane za 30 hodin. Cena jízdného se odvíjí od rychlosti vlaku a také od zvolené třídy. Ve Vietnamu obecně existují 4 vlakové třídy - tvrdá sedadla, měkká sedadla, tvrdá lůžka a měkká lůžka. Je však dobré vědět, že rozdíl v komfortu mezi tvrdou a měkkou variantou není příliš výrazný, takže není třeba připlácet za dražší měkká sedadla či lůžka. U lůžek se cenově rozlišují lůžka spodní a horní, přičemž ta spodní jsou vždy o něco dražší. V rychlejších a modernějších vlacích bývá klimatizace, často se ovšem stává, že nefunguje, nebo naopak nejde vypnout.
Trajektem / lodí
Lodní doprava v zemi funguje většinou jen pro turistické účely, je tedy využívána k výletním plavbám v rámci organizovaného výletu. S výletními loděmi se setkáte především na Červené řece a v deltě Mekongu, kde ovšem existují také dopravní lodě. Informace o trajektech získáte v přístavu nebo v cestovních kancelářích.
Městskou hromadnou dopravou
V Hanoji funguje poměrně rozvinutá síť městské hromadné dopravy, především se zde setkáte s autobusy. Ještě donedávna jezdily po metropoli také tramvaje a trolejbusy. Hanojský tramvajová síť byla vybudována už v období francouzské koloniální nadvlády a do provozu byla uvedena roku 1901. Dnes už město křižují pouze autobusy, do roku 2000 bylo v provozu několik starých českých Karos, které dnes už spíše nepotkáte. Před nedávnem bylo do Hanoje dodáno na 50 zrekonstruovaných autobusů z Paříže a celkem jich po městě jezdí kolem stovky. Do budoucna je počítáno s dalšími novými autobusy, včetně klimatizovaných autobusů Daewoo. Turisty v nich však moc nepotkáte, protože nejsou schopni se zorientovat v odjezdových časech. V Hanoji totiž chybí jakékoliv plánky nebo jízdní řády, proto jedinou možností, jak se něco dozvědět je zeptat se místních. Nějaký autobus vždy nakonec dorazí, samo se však musíte dorozumět s řidičem a zjistit od něj, kam vlastně jede. Ne všechny autobusy zastavují na každé zastávce, proto v případě, že s ním chcete jet, musíte na něj mávat, někdy i za jízdy naskakovat. Veřejnou dopravu v Hanoji využívá asi jen desetina místních obyvatel, většina z nich jezdí na motorkách. V Hanoji se počítá s výstavbou metra o pěti trasách, první by měla být zprovozněna v roce 2015.
Taxíkem a mototaxi
V Hanoji i dalších velkých městech fungují taxi služby, které jsou pro turisty nezbytným a nejvýhodnějším dopravním prostředkem. Jediným problémem může být jazykové nedorozumění s řidičem, ale většina z nich už dnes mluví anglicky. Až do auta nasednete, požádejte řidiče, aby zapnul taxametr (pokud jej má), nebo se rovnou domluvte na konečné ceně a nebojte se smlouvat (jeden km vyjde na cca 10 000 VND). Také je dobré si ověřit, jestli řidič opravdu pochopil, kam máte namířeno. Mototaxi je vlastně taxík v podobě motorky, kdy zákazník sedí na motorce za řidičem. I zde se vyplatí za cenu smlouvat.
Rikšou (cyklo)
Cyklo je tradičním nejen hanojským dopravním prostředkem. Je oblíbený proto, že ať jste kdekoliv, vždycky kolem vás nějaký rikša stojí, nemusíte tak nic složitě shánět. Navíc je to také nejlevnější forma přepravy po městě. O ceně je možné ještě smlouvat.
Na kole
V Hanoji je možné si téměř na každém kroku pronajmout kolo, což je skvělý způsob jak poznat město. Je však třeba být velmi opatrní při jízdách po silnici, pokud víte, že jízdu v hustém provozu nezvládáte, raději se kolu vyhněte.
Tradiční vietnamská kuchyně je velmi pestrá a to jak používanými surovinami, tak i co se týče barev. Využívá veškeré dary moře i země, o Vietnamcích se někdy hanlivě říká, že sní prakticky vše, co leze, chodí, běhá nebo létá. Pokud se tedy nebojíte experimentů a netradičních pokrmů, můžete ochutnat třeba kachní embrya, hadí krev, nejrůznější hmyz a také u nás tolik odsuzované psí maso. Evropané by však měli při konzumaci vietnamských jídel dbát zvýšené opatrnosti, ne se vším se náš žaludek dokáže poprat tak, jako žaludek Asiata.
Vietnamská kuchyně je mimořádně zdravá, je u ní kladen důraz na konzumaci čerstvých plodin. Většina bylinek, zeleniny a ovoce je do jídla přidávána v syrovém stavu, díky čemuž se zachovají veškeré vitamíny. Ovoce i zelenina hrají ve vietnamské stravě důležitou roli, takže ani vegetariáni nepřijdou zkrátka. Nejčastěji používanou surovinou je rýže a veškeré produkty, které se z rýže vyrábějí. Mezi důležité suroviny patří rybí a krevetová omáčka, nejrůznější koření a bylinky, maso, ryby a mořské plody. Z masa se nejčastěji používá vepřové a kuřecí, méně hovězí a mnohé další. K tradičně užívanému koření patří citrónová tráva, máta, vietnamská máta (podobná koriandru), koriandr a bazalka. Nejtypičtější vietnamskou přísadou je speciální rybí omáčka „nuoc mam“ dodávající vietnamské kuchyni její nezaměnitelnou chuť. Každý turista by měl ochutnat tzv. jarní závitky a rýžové nudle „pho“, které se ve Vietnamu konzumují neustále.
Ve Vietnamu narazíte na nejrůznější druhy stravovacích zařízení, od pouličních stánků, přes jídelny až po luxusní restaurace. Nejlevnější jídlo samozřejmě nabízí pouliční prodavači, ale ne každý má odvahu si od nich něco koupit, protože mnohdy ani nevíte, co jíte. Přesto by byla škoda si nedopřát zážitek z tradičního jídla. U stánků nakoupíte v kteroukoliv denní i noční hodinu, v restauracích a jídelnách zavírají většinou kolem 23 hodiny. Pokud jste se rozhodli navštívit některou z jídelen, vyberte si takovou, v níž se hojně stravují i místní. K jídlu v restauraci většinou dostanete jídelní hůlky polévkovou lžíci, v některých podnicích vám na požádání donesou příbor.
Také u nápojů je třeba vybírat, co je pro nás dobré. Vyhněte se pití místní vody z kohoutku a pozor dávejte i na led. Nejlepší je kupovat balenou vodu, vždy se i u ní podívejte, jestli není náhodou víčko porušené. Někteří prodejci plní staré lahve obyčejnou vodou a tu pak prodávají jako balenou. Ochutnat můžete čerstvé ovocné šťávy, velké oblibě se těší také čaj a káva, která se pije se sladkým kondenzovaným mlékem. Vietnamci mají rádi pivo a především také rýžové víno, které je místní specialitou. Někde se můžete setkat s rýžovým vínem, v němž plave marinovaný had, díky němuž získá víno údajně léčivé účinky.
Vietnam nabízí dostatek nejrůznějších ubytovacích zařízení, která jsou určená pro turisty ze všech finančních vrstev. Není problém sehnat pokoj za pár korun (od 3 USD), stejně tak jako luxusní apartmán pro náročné (od 200 USD výše). Množství ubytovacích zařízení se samozřejmě liší podle toho, jestli jde o turisticky navštěvovanou destinaci, nebo ne. Pokud se neobejdete bez klimatizace, čistého prostředí a kontinentální snídaně, vybírejte z hotelů o třech hvězdičkách a více. Luxusní hotely zaručují svým klientům mezinárodně uznávaný standard. Jestliže vám jde pouze o přespání a nějaké ty nedostatky jste schopni přehlédnout, stejně tak jako stísněnější prostory pokojů, zkuste hostel, který vyjde o polovinu levněji. Nejlevnější variantou ubytování jsou tzv. guesthousy – penziony nebo ubytovny.
O cenách za pokoj se vyplatí smlouvat, ne vždy se však podaří cenu nějak výrazně snížit. Mimo hlavní turistickou sezonu mohou ceny za ubytování klesnout až o 30%. Až budete vybírat pokoj, zeptejte se, jestli je sociální zařízení jeho součástí nebo je na chodbě, jestli teče teplá, nebo jen studená voda a ujasněte si počet lůžek v pokoji. U levnějších typů ubytování musíte počítat s tím, že nebudete v pokoji sami. Společnost vám budou dělat ještěrky, gekoni a někdy také švábi. Řada hotelů nabízí praní prádla, cena se odvíjí od jeho váhy - za 1kg prádla zaplatíte přibližně 1USD.
Vietnam je i přes svou válečnou minulost dnes již považován za jednu z nejbezpečnějších zemí v jihovýchodní Asii. Celková bezpečnostní situace je velmi dobrá, to ovšem neznamená, že není třeba dodržovat jisté zásady. Stejně jako v jiných zemích světa, i ve Vietnamu je turista středem pozornosti a také snadným cílem pro nejrůznější zloděje a kriminálníky. Je proto třeba dbát zvýšené opatrnosti a hlídat si své osobní věci – to platí především na pohyb ve velkých městech, kde se dostatek do tlačenice ani nevíte jak, a rázem jste bez peněženky a dokladů. Počet kapesních krádeží se zvyšujícím se počtem zahraničních návštěvníků roste, zejména tedy ve městech, jako je Saigon, Hanoi nebo Nha Trang. Velký pozor si dávejte i na malé děti, za jejich úsměvem se často ukrývají nekalé úmysly. Pokud se vám stane, že budete okradeni, na vietnamskou policii příliš nespoléhejte. Většinou vám vystaví jen zprávu pro pojišťovnu.
Pohyb na území Vietnamu není nijak omezen až na zakázané vojenské zóny. Vzhledem k tomu, že se na území Vietnamu stále nachází velké množství nevybuchlé munice z války, je dobré se do odlehlejších oblastí vydávat pouze v doprovodu vietnamského průvodce nebo ve větších skupinkách. Osamocený turista by mohl poměrně snadno zabloudit do minového pole (značení často chybí). Každoročně je těmto pozůstatky války zabito nebo zmrzačeno velké množství lidí. Turisticky navštěvované oblasti, silnice, obydlená místa i obdělávaná půda je však naprosto bezpečná.
Na ulicích se určitě čas od času setkáte s nějakým žebrákem, který k vám bude natahovat ruku. Pokud nemáte to srdce jej jen tak obejít, dejte mu raději jídlo než peníze. Dobrý pozor si dávejte také na obchodníky s drogami. Zejména na severu země obtěžují turisty prodejci opia a marihuany. Doslova rájem dealerů se stal Saigon, kde se dá sehnat téměř cokoliv. Ve Vietnamu působí množství tajných policistů, kteří se snaží mít tyto prodejce pod dohledem. Za pašování drog hrozí mnoho let odnětí svobody a značný finanční postih.
Vietnam je rájem pro milovníky nakupování, seženete zde, na co si vzpomenete a navíc za skvělé ceny. Pro nakupování jsou jako stvořená města Hanoj, Ho An a Saigon. K dostání je zde moderní umění, starožitnosti, tradiční suvenýry i luxusní oblečení. Turisté sem jezdí nakupovat převážně kvalitní hedvábné obleky, které zde vyjdou na zlomek ceny, než je tomu u nás. Oblek nebo šaty je možné si nechat ušít na zakázku, hotovy jsou většinou do druhého dne a vaši peněženku jejich nákup nijak nezatíží.
Prodejci v turisticky hojně navštěvovaných destinacích lákají na nákupy zboží, které údajně pochází z vietnamské války, ale nenechte se zmást, většinou jde o padělky a napodobeniny. Šance, že byste sehnali opravdu nějaký historický originál, je mizivá. Turisté rádi nakupují ručně vyráběné předměty, jejichž výběr je opravdu rozmanitý. Oblíbená je glazovaná keramika, vyšívané ubrusy, klasické vietnamské lucerny, ozdoby ze dřeva vykládané perletí, výrobky z kůže nebo bambusu, šperky, koberce či rákosové rohože. Spousta žen neodolá a zakoupí si „ao dai“, což je tradiční oděv vietnamských žen. Kdo má zájem o výrobky pocházející od příslušníků vietnamských národnostních menšin, měl by navštívit město Sapa, kde tyto kmeny žijí.
Po městech jsou roztroušeny butiky nabízející jak vysoce módní, tak i klasické hedvábné či bavlněné oblečení. Pokud máte v úmyslu kupovat již hotové oblečení a nemáte čas nechat si ušít něco na míru, budete ve většině obchodů asi zklamáni. Problémem jsou konfekční velikosti, pokud totiž nosíte velikost větší než 38, s největší pravděpodobností na sebe nic neseženete. Výjimkou je Ho Či Minovo město (Saigon), kde už se stačili návštěvníkům ze západu přizpůsobit. Vynechat byste neměli ani návštěvu některého z vietnamských tržišť, kde je k dostání opravdu rozmanité zboží, od potravin, květin, přes oblečení, elektroniku, dekorace, koření, tabák až po zvířata určená na talíř, nebo k chovu. Slabší nátury a ochránci zvířat by možná návštěvu klasického vietnamského tržiště měli vynechat.
Hanoj
Hanoj ležící v severní části země je od roku 1976 hlavním městem sjednoceného Vietnamu. Město bylo vystavěno na Červené řece, což je patrné také z jeho názvu - Ha Noi znamená „město ležící na řece“. Střed tohoto 3 miliónového města se dělí na tři části. V části Hoam Kiem se nachází stejnojmenné jezero, jež ohraničuje Červená řeka. Francouzská čtvrť Ba Dinh je rezidenční oblastí Hanoje, najdete v ní úřady, obchodní centra i luxusní hotely. Třetí částí je Dong Da s obytnými domy, kancelářemi a levnějšími hotely. V blízkosti středu města vyrostly moderní výškové budovy, které se zde mísí s francouzskými koloniálními domy. V Hanoji se nachází spousta zajímavých památek, jako je Chrám Van Mieu, Ho Či Minovo mauzoleum na náměstí Ba Dinh, katedrála sv. Josefa, prezidentský palác, tisíc let starý Chrám vzdělanosti postavený podle nauky feng-šuej, pagoda Tran Quoc nebo most Hoi An. Symbolem města se stalo Jezero navráceného meče s chrámem Ngoc Son a krásnou promenádou. Nejstarším chrámem města je Bach Ma, zasvěcený ochrannému duchu města, jehož představuje bílý kůň. Mezi místní atrakce patří také zbytky královské pevnosti.
Ho Či Minovo město
Ho Chi Minh City, čili Ho Či Minovo město, je největším a nejvýznamnějším vietnamským městem. Rozkládá se na jihu země nedaleko řeky Mekong a žije v něm oficiálně asi 7 milionů obyvatel. Od roku 1955 bylo hlavním městem jižního Vietnamu a jeho dobytím v roce 1975 byla ukončena vietnamská válka. Do té doby, než došlo ke sjednocení země, se město jmenovalo Saigon a tento název většina místních používá dodnes. V současnosti je Saigon moderním, pulsujícím a rychle se rozvíjejícím městem, které je tvořeno širokými bulváry, výškovými budovami a záplavou zářivých neonových reklam. Stále více se zde projevuje západní kultura a tradice postupně mizejí v ústraní. Turisté vyhledávají rušné centrum, kde je také největší koncentrace památek. Zajímavá je také čínská čtvrť Cholon s tržnicí Binh Tay a pagodou Quang Am. K nejkrásnějším stavbám patří Palác sjednocení, katedrála Notre Dame a spousta pagod - Phuoc An Hoi Quan, Giac Vien, Tam Son Hoi Quan, pagoda Nefritového císaře a další. Z muzeí stojí za návštěvu Muzeum Ho Chi Minhova města, Historické museum a také Ho Chi Minhovo museum.
Can Tho
V jižním Vietnamu se na řece Song Hau rozkládá více než milionové město Can Tho, které je významným ekonomickým, vědeckým i kulturním centrem v oblasti delty Mekongu. Nachází se zde několik univerzit a k místním zajímavostem patří plovoucí trhy Cai Rang a Phung Hiep, ptačí zahrady Bang Lang a přístav Ninh Kieu. V roce 2010 byl otevřen čtyřproudový most Can Tho, který je nejdelším v celé jihovýchodní Asii.
Cu Chi
V provincii Cu Chi se nedaleko Saigonu ukrývá důmyslný systém podzemních tunelů, chodeb a úkrytů, které sehrály důležitou roli během vietnamsko-americké války v letech 1965-1973. Celkem jde o 250 km podzemních tunelů, které vedly až k hranicím s Kambodžou a byl útočištěm pro vojáky Vietcongu. Ti odtud nečekaně napadali americké vojáky. Pod zemí kromě tunelů vznikly také prostorné místnosti, muniční sklady, nemocnice či kuchyně. V současnosti slouží tyto podzemní chodby jako Vojenské muzeum, které seznamuje návštěvníky s nejrůznějšími mechanismy, kterými se partyzáni bránili protivníkům. Po rozšíření a úpravě mohla být část podzemních tunelů zpřístupněna turistům.
Dalat
Na planině Langbiang se ve výšce okolo 1500 metrů rozkládá město Dalat (Da Lat), kterému bývá přezdíváno město „Tisíců borovic“. Jakožto bohaté naleziště tektitů je oblíbenou destinací pro geology. Díky mírnému klimatu, které zde panuje, se zde pěstují evropské plodiny i květiny. Město láká svou francouzskou koloniální architekturou doplněnou švýcarským šarmem. Najdete zde železniční stanici postavenou ve stylu art-deco, vily, lázně, široké bulváry, rozlehlé parky i golfová hřiště. K místním zajímavostem patří bizardní dům Hang Nga, zen-buddhistický klášter Truc Lam, letní palác posledního vietnamského císaře Bao Dai, nebo meditační centrum sekty Zen u jezera Tuyen Lam. V blízkosti města se nachází přehrada Xuan Huong
Delta Mekongu
Devíti hlavními říčními rameny Mekongu je tvořena delta této mohutné asijské řeky v jihozápadním Vietnamu. Právě zde se Mekong vlévá do Jihočínského moře a vytváří deltu s rozlohou 70 000 km2. V této rovinaté krajině tvořené naplaveninami žije okolo 18 milionů lidí, většina z nich si svá obydlí vybudovala na kůlech, vzhledem k měnící se hladině řeky. Delta Mekongu je také nejúrodnější oblastí v zemi, vypěstuje se zde na 50% veškeré vietnamské rýže a dále také cukrová třtina, kokosy, ovoce a zelenina. Tuto oblast obývá mnoho ohrožených druhů živočichů a vyskytují se zde i vzácné rostliny. Součástí delty je i ostrov Phu Quoc s překrásnými bílými plážemi.
Ha Long
Ha Long neboli Dračí zátoka s rozlohou 1553 kilometrů čtverečních je oblastí s okouzlující krajinou zapsanou na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Leží v Tonkinském zálivu a její součástí je více jak 3000 malých ostrůvků a skalisek různých tvarů a velikostí. Některé mají vnitřní laguny, jiné zase ukrývají jeskyně. Pobřeží je dlouhé 120 km a omývané nádherným, průzračně čistým azurovým mořem. Trvale jsou osídleny pouze dva větší ostrovy, Tuan Chau a Cat Ba, kde vyrostlo několik hotelů.
Sapa
Na severu Vietnamu se u hranic s Čínou, ve výšce 1650 metrů nachází malebná horská vesnice Sapa. Žijí v ní příslušníci původních horských kmenů Hmong a Dzao, kteří si stále uchovávají tradiční způsob života. Jejich zdrojem obživy je dnes turistický ruch, návštěvníkům prodávají své rukodělné výrobky. Ze Sapa se můžete vydat na nejvyšší horu Vietnamu – Fan Si Pan.
Hue
Za národní kulturní památku bylo vyhlášeno město Hue, které bylo od roku 1802 sídlem poslední vietnamské královské dynastie Nguyen. V roce 1993 bylo historické jádro města vyhlášeno za památku UNESCO. Mezi zdejší památky patří královský komplex skládající se z hradeb, paláců a královských hrobek, citadela na břehu řeky Song Huong, pagoda Thien Mu či dřevěný zastřešený most Thanh Toan. Zajímavé jsou také ostrůvky Ta Thanh Long (Zelený drak) a Huu Bach Ho (Bílý tygr).
Nha Trang
Nha Trang je nejvyhlášenější vietnamské letovisko na pobřeží Jihočínského moře. Proslavilo se 6 km dlouhou písečnou pláží, průzračným mořem, palmami, možnostmi sportovního vyžití i příjemného lenošení. Nedaleké ostrůvky Hon Mun a Hon Mot lákají potápěče na bohatý podmořský život. Pýchou města je pobřežní silnice Tran Phu s restauracemi, obchůdky a nejrůznějšími podniky, ale také zábavní a vodní parky. K největším zajímavostem patří palác vládce Bao Dai, Oceánografický institut, mořské akvárium, pagoda Bílého Buddhy a Horský chrám.
Dien Bien Phu
Toto městečko v severozápadním Vietnamu se proslavilo bitvou, která byla ukončením indočínského impéria. V roce 1954 se zde francouzská vojska střetla s vojáky Viet Minhu a utrpěla zdrcující porážku. Dien Bien Phu má tak velký historický význam. Za návštěvu stojí Městské muzeum popisující událost oné bitvy. Turistům přístupný je ve městě dokonce hlavní bunkr francouzského velitele Christiana de Castriese. V okolí Dien Bien Phu jsou roztroušeny staré francouzské tanky a děla. Nedaleko se nachází také most Muong Thanh, který se do dnešní doby podařilo dochovat v původním stavu. Od roku 1984 zdobí okrajovou část města pomník vztyčený k uctění památky padlých francouzských vojáků. Městský hřbitov je pak pro změnu věnován vzpomínce na padlé vietnamské vojáky.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Exotická dovolená ve Vietnamu s atraktivním programem a profesionálním servisem za bezkonkurenční cenu.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko