Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vietnam - lokality a destinace

Vietnam, celým názvem Socialistická republika Vietnam, je stát rozkládající se v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie. Sousedí s Kambodžou, Čínou a Laosem, východní hranici pak tvoří Jihočínské moře. Své návštěvníky láká neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny, bohatou kulturou, pestrou historií a jedinečným kouzlem Indočíny. 

Vietnam rozkládající se na ploše 329 560 km² je nádhernou asijskou zemí, která dokáže uspokojit jak plážové návštěvníky, tak i vyznavače aktivního odpočinku. Sever země pokrývají hory porostlé bujnou vegetací, které dosahují výšky přes 3000 metrů nad mořem. Nejvyšší horou je 3144 metrů vysoký Fan Si Pan. Jižní pobřeží zase lemují malé ostrůvky obklopené tyrkysovým mořem. Vietnam se může pochlubit pobřežím táhnoucím se v délce několika tisíc kilometrů. Nejdelší řekou protékající Vietnamem je 450 km dlouhá Červená řeka. Neodmyslitelnou součástí krajiny jsou do nekonečna se táhnoucí rýžová pole a stále zelené tropické lesy. 

I přes veškerá lákadla a krásy, kterými země oplývá, není Vietnam destinací, která by byla zaplněna turisty. Světu se otevřela až poměrně nedávno. Léta trvající války a útlaky totalitního režimu způsobily, že se zahraniční turisté Vietnamu ze strachu vyhýbali. Dnes už je však situace jiná, v zemi je bezpečno a zvolna se rozvíjí cestovní ruch. Zejména na pobřeží rostou jako houby po dešti nejrůznější ubytovací kapacity. Kdo Vietnam navštíví, zažije neobyčejnou dovolenou plnou jedinečných zážitků a potká se s lidmi, kteří si i přes nelehkou minulost dokázali uchovat úsměv na tváři.

Většina z celkem 90 milionů obyvatel se věnuje zemědělství. Vietnam je pátým největším producentem rýže na světě. Dále se zde pěstuje káva, ořechy kešu a pepř. Velký význam má také lov krevet. Vietnam má na svém území největší světovou zásobu uhlí, která je dodnes téměř netěžená. Vietnam je komunistickým státem, který svým obyvatelům dává volnou ruku, co se týče vydělávání peněz. Mnoho obyvatel tedy pracuje v soukromém sektoru. Zdejší lidé však mají zakázáno se jakkoliv vyjadřovat k politice státu. Hlavním náboženstvím je buddhismus, ale řadu příznivců má také konfucianismus (čínský filozofický směr), taoismus, či hinduismus. Oficiálním jazykem je vietnamština, ale v turistických centrech se dá domluvit anglicky, částečně francouzsky či německy.

Hlavním městem je Ha Noi (Hanoj), která působí kupodivu poměrně poklidně a okouzlí návštěvníky zajímavou směsicí architektury. Vedle sebe zde stojí budovy připomínající koloniální minulost města a moderní komunistické stavby. Nejzajímavější částí metropole je městská část Hoan Kiem s půvabnými starými uličkami. K jedinečným památkám patří Ho Či Minovo mauzoleum, tisíc let starý Chrám vzdělanosti postavený podle nauky feng-šuej, pagoda Tran Quoc nebo most Hoi An. Do dnešních dní se městu podařilo zachovat si svůj tradiční a velmi výjimečný ráz.

Ho Či Minovo město (Ho Chi Minh City) neboli jednodušeji Saigon je oproti Hanoji, která představuje spíše tradiční tvář země, ztělesněním moderního a rychle se rozvíjejícího Vietnamu. Město patří k největším v jihovýchodní Asii, je tvořeno širokými bulváry, výškovými budovami, nechybí všudypřítomné zářivé neony a neustálé dopravní zácpy. V Saigonu se výrazně projevuje vliv západního stylu života, vznikají zde stále nové noční kluby, bary a diskotéky. Mezi nejzajímavější stavby a památky patří Palác sjednocení a katedrála Notre Dame. Z muzeí by si návštěvník neměl nechat ujít Muzeum Ho Chi Minhova města, které je věnováno boji za nezávislost i sjednocení země, Historické museum sledující dějiny země nebo Ho Chi Minhovo museum zaměřené na osobnost tohoto vietnamského revolucionáře. Po městě je rozeseto množství pagod, k těm nejkrásnějším patří pagoda Quan Am, Phuoc An Hoi Quan, Tam Son Hoi Quan a pagoda Nefritového císaře.

Za návštěvu stojí také malebná horská vesnice Sapa na severu země, ležící v nadmořské výšce 1650 metrů. Dodnes v ní žijí příslušníci původních horských kmenů, kteří si stále uchovávají tradiční způsob života. Právě odtud je možné se vydat na nejvyšší horu Vietnamu – Fan Si Pan. 

Halong Bay neboli Dračí zátoka je považována za div světa. Jde o pohádkově krásnou krajinu, která byla pro svou jedinečnost zapsána na Seznam světového přírodního bohatství organizace UNESCO. V zátoce se nachází na 3000 malých ostrůvků s mnoha jeskyněmi a kolem dokola se rozprostírá jen nádherné, průzračně čisté moře. Halong Bay je známá také pod pojmem sedmnáctá rovnoběžka. V minulosti rozdělila severní a jižní Vietnam na dvě odlišná společenská uspořádání. V oblasti najdete také krásné historické památky, jako je pagoda Long Tien. 

Žádný návštěvník Vietnamu by si neměl nechat ujít podívanou na deltu Mekongu s množstvím zelených ostrůvků. Jedna z nejdelších řek světa v těchto místech vytváří velmi úrodnou oblast, kde se pěstuje převážná část vietnamské rýže. Turisté si deltu Mekongu oblíbili díky plavbám na loďkách, při kterých se mohou kochat krajinou plnou kokosových palem. Hlavním městem oblasti je My Tho, kde se nachází největší plovoucí trh v zemi. Milovníci povalování na písečných plážích ve stínu kokosových palem mohou navštívit úžasnou vietnamskou riviéru, především tedy letovisko Nha Trang.

Chrámový komplex My Son téměř zničily americké bomby

Chrámový komplex My Son téměř zničily americké bomby

V horském údolí středního Vietnamu je ukrytý chrámový komplex My Son, který byl součástí stejnojmenného královského města. Stavby, které zde vznikaly v průběhu devíti století, jsou dnes z velké části pohlceny džunglí. Přesto dávají tušit, jak významné tohle místo v minulosti bylo. Bydlel zde samotný král a probíhaly zde obětní rituály za boha Šivu.

celý článek

 

Hue – pohnutá historie císařského města

Hue – pohnutá historie císařského města

Ve střední části Vietnamu je možné navštívit sídelní královské město dynastie Nguyen, které bylo založeno v 16. století. Přestože v těchto místech během americko-vietnamského konfliktu ve druhé polovině 20. století probíhaly těžké boje, podařilo se v neporušeném stavu do dnešních dní uchovat celý královský komplex, který je naprosto jedinečný.

celý článek

 

Nha Trang - ideální místo pro dovolenou u moře

Nha Trang - ideální místo pro dovolenou u moře

Na jihozápadním pobřeží Vietnamu se rozkládá Nha Trang, jedno z nejvýznamnějších plážových letovisek v zemi. Pobřeží je zde ohraničeno 7 kilometrovou písečnou pláží a nedaleko se z vod Jihočínského moře vynořuje pět atraktivních ostrovů. Letovisko nabízí spoustu pozoruhodností a díky své vybavenosti je ideálním místem pro trávení dovolené.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Dovolená Vietnam

Dovolená VietnamExotická dovolená ve Vietnamu s atraktivním programem a profesionálním servisem za bezkonkurenční cenu.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko